افزایش مصرف گاز ال پی جی در خراسان جنوبی

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی گفت: افزایش مصرف گاز ال. ‌پی. ‌جی (مایع) در استان نشان دهنده افزایش مصرف غیرمتعارف این نوع سوخت است.

به گزارش“پیام خاوران “قربانعلی مردانی اظهار داشت: با افزایش قیمت بنزین در سال جاری، ۲ هزار و ۵۲۱ تن گاز مایع در آذرماه و در دی ماه ۲ هزار و ۴۸۴ تن گاز مایع در خراسان جنوبی توزیع شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل در آذرماه ۶ درصد و در دی ماه هشت درصد رشد داشته است.

 

وی گفت: پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین استفاده از گاز مایع ( ال پی جی ) در اولویت برخی افراد سودجو قرار گرفت که همین مساله موجب افزایش فعالیت مراکز غیرمجاز در این حوزه و ایجاد خطر انفجار سیلندر گاز مایع شده است.

 

مردانی درخصوص خطر مصرف ال پی جی به عنوان سوخت خودرو هشدار داد و گفت: لازم است مردم به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی و حفظ سرمایه‌های خود از نصب مخزن ال پی جی به صورت غیرمجاز خودداری کنند.

 

وی گفت: سه کارگاه مجاز نصب تجهیزات سی ان. جی برای دو گانه سوز کردن خودروها در استان فعال است اما تعدادی کارگاه غیرمجاز تجهیزات ال پی جی را برای خودروها نصب می‌کنند که این اقدام افزایش مصرف گاز مایع در استان را بالا می‌برد.

 

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی بیان کرد: مجتمع رفاهی و خدماتی، رستوران‌های جاده‌ای، بخش کشاورزی، برخی اصناف مانند ایزوگام کاری و صافکاری خودرو و روستاهای فاقد گاز طبیعی جزو مصرف‌کنندگان واقعی گاز ال پی جی هستند و برآورد میزان مصرف سوخت مصرف کنندگان واقعی نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان غیرمجاز موجب افزایش نیاز به گاز مایع شده‌اند.

 

وی گفت: از سال گذشته تعدادی روستاها با برخورداری از گاز طبیعی از مصرف کنندگان گاز ال‌ پی‌ جی حذف شدند که براساس این آمار سامانه تجارت آسان شاهد کاهش ۱۹ درصدی مصرف کنندگان واقعی گاز ال پی جی هستیم ولی بازهم مصرف این فرآورده رو به افزایش است.

 

مردانی افزود: حدود ۵۹ هزار خانوار در خراسان جنوبی از نعمت گاز طبیعی برخوردار نیستند که سوخت این خانوارها در بخش پخت و پز به صورت گاز ال پی جی تامین می‌شود و ماهانه به هر خانوار برای پخت و پز ۲  سیلندر ۱۱ کیلویی تعلق می‌گیرد.

 

وی یادآور شد: از آنجا که تاسیسات سیلندر پرکنی گاز مایع جزو صنوف هستند، نظارت بر جذب سهمیه اختصاص یافته و توزیع بهینه آن در اختیارات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است و هرگونه نارسایی در حوزه توزیع از طریق شکایت‌های مردمی به این سازمان پیگیری خواهد شد.

 

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی خراسان جنوبی همچنین گفت: سه هزار  و ۷۰۰ تن سهمیه گاز ال‌ پی‌ جی (مایع) برای رفع نیاز مصرف‌کنندگان این نوع سوخت در بهمن ماه جاری به استان اختصاص یافت.

 

وی افزود: میانگین مصرف گاز ال پی جی از ابتدای امسال در استان ۲ هزار و ۱۰۰ تن بوده که با پیگیری‌های انجام شده و برای رفاه بیشتر مردم سهمیه گاز استان بیش از نیاز واقعی در نظر گرفته شده تا در مواقع بحرانی مشکلات کمتری ایجاد شود.

 

طبق مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۸۶ خودروها از سبد سوخت گاز ال‌ پی‌ جی خارج شدند و اکنون استفاده از گاز مایع به عنوان سوخت خودرو غیرمجاز است و این نوع مصرف کنندگان، جزو مصرف‌کنندگان غیرواقعی به شمار می‌روند.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

 

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها