۲۵۰۰ هکتار طرح‌های بیابان زدایی به عرصه‌های خراسان جنوبی افزوده شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: امسال توانستیم با توجه به اعتباراتی که در اختیار داشتیم در ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان پروژه‌های بیابانزدایی را اجرا کنیم.

به گزارش “پیام خاوران“، علیرضا نصرآبادی صبح امروز در حمع خبرنگاران اظهار کرد: استان خراسان جنوبی با قرار گرفتن بر روی کمربند خشک و نیمه خشک نیمکره شمالی دارای ذخایر منابع آبی بسیار ضعیف و نزولات جوی کم، تبخیر سالیانه بسیار شدید و میزان پوشش گیاهی اندک در شرایط بسیار خاصی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: این شرایط موجب شده که از کل عرصه‌های طبیعی استان مساحت ۵٫۴ میلیون هکتار را عرصه‌های بیابانی تشکیل دهد که سبب شده خراسان جنوبی جزو ۵ استان درگیر با موضوع گرد و غبار باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از بین رفتن توان زیست محیطی و اقتصادی اراضی، تشدید فرسایش بادی، افزایش ریزگردها و طوفان‌های گرد و غبار، نابودی پوشش گیاهی مراتع و تبدیل این مناطق به اراضی بیابانی،کاهش کیفیت و کمیت آب.های سطحی و زیر زمینی و کاهش حاصلخیزی خاک را از جمله پیامدهای بیابانزایی در استان دانست‌.

وی ادامه داد: به منظور کاهش اثرات منفی بیابانزایی و جلوگیری از پیشرفت آن در استان تاکنون فعالیت‌های متعددی از جمله تهیه طرح بیابانزدایی به مساحت یک میلیون و ۷۴۰ هزار هکتار در قالب ۲۸ طرح اجرایی شده است.

نصرآبادی درباره این طرح‌ها گفت: جرای ۱۵۳ هزار و ۲۰۰ هکتار نهال کاری،۱۳ هزار و ۸۷۶ هزار هکتار بذر کاری،۳۹ هزار هکتار مدیریت روان آب‌های سطحی و ۶۰۰ هکتار مالچ پاشی از جمله اقداماتی بوده که از سال گذشته تا کنون اجرایی شده است.

وی با اشاره به اعتبارات بیابانزدایی در سال ۹۸ گفت: سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغی بیش از ۸۳ میلیارد تومان برای اجرای عملیات احیایی در سطحی بیش از ۴۵ هزار هکتار به استان تخصیص یافت.

بیشتر بخوانید   هنرمندان سرمایه‌های انقلاب برای اجرای گام دوم هستند

وی خاطرنشان کرد: امسال نیز با اعتبار ۱۷ میلیارد تومان در حال اجرای ۱۱۰۰ هکتار نهالکاری و هزار و ۴۰۰ هکتار مدیریت روان آب هستیم و علاوه بر این ۴۳ میلیارد تومان نیز برای اجرای پروژه مالچ پاشی در سطح ۵۴۰ هکتار ابلاغ شده است.

انتهای پیام/۱۰۳

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها