عملیات اجرایی موزه ملی زعفران در قاینات آغاز شد

عملیات اجرایی موزه ملی زعفران ایران به مناسبت روز قاینات و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این شهرستان آغاز شد.

به گزارش “ پیام خاوران ” آیین کلنگ‌زنی موزه ملی زعفران ایران در زمینی به مساحت ۹۷۰ مترمربع با زیربنای ۴۰۰ مترمربع با حضورمدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران ،نماینده مردم شهرستانهای قاینات وزیرکوه ورئیس شورای ملی زعفران ایران در شهر قاین برگزار شد.

مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران در این آیین گفت:توسعه بیش از پیش منطقه با حضور بخش خصوصی و تسهیل‌گری و ایجاد بسترسازی توسط دولت انجام می‌شود.

همتی اظهار داشت: زعفران موضوع ملی است و نگاه به آن در سطوح مختلف اعم از جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و سایر دستگاه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در سازمان توسعه گردشگری نگاه به مناطق کمتر توسعه یافته و مرزی که ظرفیت‌های بالقوه دارند و تاکنون مورد توجه قرار نگرفته‌اند، ویژه است.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت ۲۲ آذر روز شهرستان قاینات گفت: یکی از اراده‌های دولت سیزدهم حضور میدانی مدیران در منطقه است که ارزشمندترین کار دولت برای بررسی و اعلام حمایت از پروژه‌های اجرایی است.

سلمان اسحاقی اظهار داشت: با کیفیت‌ترین زعفران دنیا در قاینات تولید می‌شود و دلیل آن هم نام قاینات است که با زعفران عجین شده است و این افتخار مدیون پدران و گذشتگان است لذا برای تثبیت موضوع، موزه ملی زعفران با اراده بخش خصوصی در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود.

وی از احتشام به عنوان رییس شورای ملی زعفران خواست اقداماتی انجام شود تا زعفرانکاران و کشاورزان سود بیشتری ببرند و دست دلالان کوتاه شود.

رییس شورای ملی زعفران ایران هم در این مراسم اظهار داشت: قاینات بیش از ۱۲ قرن است که پرچمدار با کیفیت‌ترین زعفران جهان است.

بیشتر بخوانید   استاندارخراسان جنوبی از پروژه بانددوم محور بیرجند قاین بازدیدکرد

محسن احتشام اظهار داشت: زعفران ایران که با نام قاینات عجین شده حاصل تلاش کشاورزان سخت‌کوش منطقه است از این رو باید این دستاوردها برای انتقال به نسل آینده در مجموعه‌ای حفظ و در تاریخ زعفران نگهداری شود.

وی بیان کرد: سطح زیرکشت زعفران در خراسان جنوبی بیش از ۱۷ هزار و ۶۰۰ هکتار است و بیشترین سطح کشت زعفران به شهرستان قاینات اختصاص دارد.

رییس شورای ملی زعفران ایران اظهار داشت: خراسان جنوبی بعد از خراسان رضوی رتبه دوم تولید زعفران و از نظر کیفیت و مرغوبیت زعفران رتبه اول را در کشور داراست و از این استان به عنوان سرزمین طلای سرخ یاد می‌شود.

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها