تالاب کجی نهبندان ۴۰ درصد آبگیری شد

تالاب کجی نهبندان یکی از تالاب‌های فصلی استان خراسان جنوبی است که در اثر بارندگی‌های اخیر جان تازه‌ای گرفت و ۴۰ درصد آن آبگیری شد.

به گزارش “پیام خاوران“، تالاب کجی نمکزار نهبندان در جنوبی‌ترین قسمت خراسان جنوبی واقع شده و یکی از شگفتی‌های طبیعت و بزرگترین شاهکارهای خلقت است.

در  سالیان گذشته همزمان با فصول سرد و بهاری سال، روزانه انواع پرندگان مهاجر آبزی، کنار آبزی و غیر آبزی مهمان تالاب شده و مناظر زیبایی را خلق می‌کردند.

تالاب کجی نمکزار در ادوار گذشته یکی از تالاب‌های دایمی ایران بوده و پرندگان مهاجر در تمام فصول در این منطقه حضور داشته‌اند اما با گذر زمان و خشکسالی‌های به وجود آمده این تالاب به صورت فصلی آبگیری می‌شود.

این پدیده طبیعی در کویر، طی اردیبهشت ماه سال گذشته دارای حجم قابل توجهی آب بود اما بعد از آن  به تلی از خاک و نمک تبدیل شده و کرانه‌ها هم تا چندی دیگر رنگ خاک به خود می‌گیرند.

اما خبر خوش اینکه در بارندگی‌های هفته اخیر که نوید خوشی برای نهبندانی‌ها بود این تالاب بعد از مدتها رنگ آب را به خود دید.

بنا به گفته مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی عدم بارندگی در چند وقت اخیر متهم ردیف اول در چهره درهم و خشکیده تالاب بوده اما برداشت بی رویه آب از چاه‌های بالادستی، و طوفان هم نقش زیادی در از بین رفتن این پدیده زیبا دارد.

اکبری افزود: جغرافیای شهرستان نهبندان اعم از دشت‌های وسیع، کوه‌ها، رشته کوه‌های پراکنده، جنگل‌های بنه، تاق و بادامشک‌ها تنوع زیستگاهی مناسبی برای حیات وحش پدید آورده است.

وی با اشاره به وضعیت الاب کجی نمکزار اظهار داشت: وجود این تالاب، کوه‌های مینیاتوری، جنگل‌های بنه تگ احمد شاهی و دیگر ارتفاعات شرایط خوبی برای گردشگری فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید   واحد تولید کاشی و سرامیک در شهرستان خوسف راه‌اندازی می شود

مدیر حفاظت محیط زیست نهبندان نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: بر اثر بارندگی‌های اخیر و جاری شدن رودخانه‌ها، تالاب کجی این شهرستان ۴۰ درصد آبگیری شد.

امیر کوهستانی بیان کرد: تا قبل از این حجم بسیار کمی از آب آن هم آب‌های جوشیده شده از چشمه‌های اطراف تالاب را داشتیم که بارندگی‌های مناسب در یک هفته گذشته باعث آبگیری تالاب برای نخستین بار در سال آبی جاری شد.

وی ادامه داد: پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان با وسعت حدود ۲۲ هزار هکتار مکان امنی برای زمستان گذرانی و استراحت پرندگان مهاجر است.

مدیر حفاظت محیط زیست نهبندان گفت: قبل از بارندگی‌ها، روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ قطعه پرنده در تالاب کجی نهبندان حضور داشتند و حضور پرندگان را از اواسط آبان‌ماه در این تالاب داشته‌ایم.

کوهستانی اظهار داشت: تالاب کجی یک تالاب فصلی است که آبگیری آن به ریزش باران و جوشش چشمه‌های کرانه تالاب بستگی دارد، معمولا آبگیری تالاب همه ساله از اواسط پاییز با بارش باران آغاز می‌شود که در سال جاری به دلیل کاهش بارندگی در فصل پاییز، برای اولین بار این تالاب در فصل زمستان آبگیری شد.

وی بیان کرد: شاهد فرود پرندگانی نظیر مرغابی سرسبز، خودکا، حواصیل خاکستری  در این تالاب هستیم و انتظار می‌رود درصورت تداوم بارندگی‌ها شاهد حضور پرندگانی بیشتری در این تالاب باشیم.

مدیر حفاظت محیط زیست نهبندان بیان کرد: از طرفی هم آبگیری این تالاب نقش موثری در کاهش ریزگردها در فصل بهار و تابستان آینده در منطقه دارد و در چند روز اخیر بارندگی‌های رگباری خوبی در شهرستان داشتیم که در منطقه شکار ممنوع استند، بارندگی‌ها خسارت‌های زیادی به آبشخورها، آبراهه‌ها و آب انبارهای حیات وحش وارد کرد و ۱۵ کیلومتر از مسیرهای دسترسی به آب انبارها و چشمه‌های حیات وحش منطقه هم مسدود شده است.

بیشتر بخوانید    تامين بیش از ۸۰ هکتار زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی

وی گفت: پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند – زاهدان قرار دارد.

کوهستانی اظهار داشت: گز و تاغ نیز از گیاهان این تالاب است و زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، پرستو، کبک و کلاغ سیاه نیز از پرندگان بومی و روباه، خرگوش، پامسواکی کوچک و موش خانگی هم از پستانداران موجود در تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان محسوب می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها