افزایش ١۴ درصدی وقوع جرائم سایبری در خراسان جنوبی

رئیس پلیس فتای استان خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال میزان وقوع جرائم سایبری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش “پیام خاوران“، سرهنگ محمد پوردر جمع خبرنگاران اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون میزان وقوع جرائم سایبری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد و در حوزه کشف جرائم ۱۹ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: بیشترین جرائم سایبری مربوط به جرائم مالی و ۲۰ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۰ درصد افزایش دارد.

رئیس پلیس فتای استان خراسان جنوبی گفت: جرایم کلاهبرداری رایانه‌ای با ۵۰ درصد، برداشت اینترنتی غیرمجاز با ۱۶ درصد، هتک حیثیت، مزاحمت اینترنتی و تهدید و هک سامانه ها از دیگر جرائم سایبری در استان است.

وی با اشاره به افزایش کلاهبرداری‌های رایانه‌ای گفت: متاسفانه برخی از مردم با وجود اطلاع رسانی‌های مکرر پلیس فتا و رسانه ها، توجه نمی‌کنند و به دلیل قیمت پایین کالا‌ها در برخی سایت‌ها مبالغی را واریز می‌کنند، اما مجرم دیگر پاسخگوی آنان نیست.

محمدپور افزود: مردم اگر در این حوزه دچار ضرر و زیان شدند در اولین فرصت به پلیس فتا مراجعه کنند تا اقدامات اولیه از جمله مسدودسازی حساب کلاهبرداران انجام شود.

وی به کلاهبرداری با ارسال پیامک سامانه قضایی اشاره کرد و افزود: پیامک‌های قوه قضاییه فاقد لینک است و هزینه‌ای دریافت نمی‌شود بنابراین اگر لینک معرفی شد جعلی و برای کلاهبرداری است.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی گفت: یکی دیگر از انواع کلاهبردارها در حوزه سامانه املاک و تعیین تکلیف واحد‌های خالی است که مردم باید هوشیار باشند.

محمدپور  افزود: سال گذشته مرکز فوریت‌های سایبری در سطح استان با شماره ۰۹۶۳۸۰ راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه نوجوانان، جوانان و بانوان در حوزه سایبری باید بیشتر توجه کنند و اطلاعات شخصی خود را در فضای مجازی بارگذاری نکنند تا مورد سرقت و ایجاد مزاحمت و درخواست‌های نامشروع قرار نگیرد، افزود: در حوزه دانش آموزان هم استدعا داریم موضوعات را به والدین خود منتقل و والدین هم با برخورد منطقی فرزندان خود را همراهی کنند.

بیشتر بخوانید   واقعه صحرای طبس نماد پیروزی اراده الهی بر جنود کفر بود

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی در خصوص اجرای پویش کودکان سایبری در هفته آینده هم گفت: در این پویش به موضوعات مرتبط با کودکان از قبیل کودکان و اعتیاد اینترنتی، شکاف دیجیتال والدین و کودکان، اصول والدگری در فضای مجازی، کودکان و ایمنی در آموزش مجازی، پیشگیری از آسیب‌های روحی و روانی و همچنین ایجاد مسئولیت‌پذیری اجتماعی در قالب انتشار محتوا‌های آموزشی در رسانه‌های نوین، حضور در رسانه ملی، انتشار هشدار‌های پلیسی در وب‌ سایت پلیس فتا و خبرگزاری‌های کشور پرداخته خواهد شد.

محمدپور افزود: برای این پویش در روز اول با محوریت کودکان سایبری، والدگری در فضای مجازی، روز دوم با محوریت کودکان سایبری، آموزش مجازی، روز سوم با محوریت کودکان سایبری، مسئولیت اجتماعی، روز چهارم با محوریت کودکان سایبری، نقض حریم خصوصی، روز پنجم با محوریت کودکان سایبری، اعتیاد اینترنتی، روز ششم با محوریت کودکان سایبری، بازی‌های رایانه‌ای و روز هفتم هم با محوریت کودکان سایبری، پلیس فتا حامی کودکان در فضای مجازی اقداماتی برنامه‌ریزی‌شده است.

وی به صفحه کودک در سایت پلیس فتا اشاره کرد و گفت: هموطنان بخصوص والدین و فرزندان می‌توانند با مراجعه به صفحه مذکور و عضویت در آن از آخرین اخبار و اطلاعات مرتبط با کودک و همچنین آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی بر کاربران مطلع شوند.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها