تولید بیش از ۱۰۰ میلیون تومان پارچه قارت در قاین

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری  و صنایع دستی قاین از تولید ۶۰۰ متر پارچه قارت در این شهرستان به ارزش حدود ۱۰۰ میلون تومان خبر داد.

به گزارش “پیام خاوران“، حمید عباس زاده در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه قارت بافی روستای گَریمُنج، هنری ۲۰۰ ساله و منحصر به‌ فرد در استان گفت: هر متر پارچه قارت حدود ۲۰۰ هزار تومان ارزش دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قاین افزود: ارزش ۶۰۰ متر پارچه بیش از ۱۰۰ میلیون تومان است.

عباس زاده با اشاره به اینکه قارت واژه‌ای ترکی به معنای زمخت و خشن و زبر است عنوان کرد: در گریمنج به بافته‌ای پشمی که بر روی دار‌های زمینی با استفاده از پشم نژاد نوعی گوسفند معروف به بوری تهیه شده اطلاق می‌شود که به‌عنوان پالتو یا بالاپوشی به همین نام کاربرد دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قاین گفت: در پارچه‌ قارت، ترکیبی از رنگ‌های کرم روشن تا قهوه‌ای تیره و بور دیده می‌شود.

وی بیان کرد: این هنر بیشتر در ماه‌های فروردین تا مهر که هوا مساعدتر است صورت می‌گیرد و بانوان روستا، اجراکنندگان و حاملان این هنر زیبا هستند.

اعباس زاده عنوان کرد: تمامی مراحل تولید آن در روستای گریمنج به شیوه‌ی کاملا سنتی انجام می‌شود و قدمت این پارچه در روستای گریمنج و روستا‌های اطراف حداقل به اواخر زندیه و اوایل قاجار یعنی حدود ۲۰۰ سال می‌رسد.

 رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قاین با اشاره به اینکه پارچه قارت برای تهیه پالتو و بالا پوش به استان‌های تهران و خراسان رضوی ارسال می‌شود گفت: مقاومت بالا در مقابل نفوذ آب و محافظت از بدن در برابر سرما و رطوبت در فصل‌های سرد سال و جلوگیری از ورود گرما به بدن در فصول گرم باعث شده که برخی اهالی منطقه به استفاده از این پارچه در تهیه لباس روی‌آورند و به‌عنوان تن‌پوش بومی در زندگی روزمره مورداستفاده قرار دهند.

بیشتر بخوانید   خسارت۴۶۱ میلیارد تومانی طوفان به بخش کشاورزی خراسان جنوبی

وی افزود: انجام فرآوری نهایی بر روی پارچه تهیه‌شده شامل آهار دادن و ممزوج کردن یا خواباندن پارچه در مخلوط آرد جو و آب و در نهایت مالیدن با صابون‌های مخصوص و شستشو با آب ولرم برای پرزگیری، نرمی و مشخص شدن آب رفت پارچه برای تهیه لباس، از مهارت‌های تجربی در این هنر زیبای بومی در شهرستان قاینات است.

عباس زاده عنوان کرد: این مهارت با شماره ۲۴۸۸ در فهرست میراث معنوی کشور ناملموس  به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها