افتتاح ۱۵۷ طرح کشاورزی با اعتبار ۲۹۲ میلیارد تومان در خراسان جنوبی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت:  به مناسب هفته جهاد کشاورزی ۱۵۷ طرح با اعتبار ۲۹۲ میلیارد تومان در استان آماده افتتاح است. 

به گزارش “پیام خاوران” مهدی جعفری صبح امروز در نشست خبری، با اشاره به اینکه حوزه جهاد کشاورزی ۳۱۵ مورد وظیفه‌مندی دارد اظهار داشت: این تعداد طرح از نظر تعداد ۴۵ درصد و از نظر حجم اعتبارات ۱۸۳ درصد رشد دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: علت افزایش تعداد طرح‌های کشاورزی استان در سال جاری افزایش ۴۶۰ درصدی تسهیلات پرداختی بخش کشاورزی استان به مبلغ یک هزار میلیارد تومان در سال گذشته است.

وی اضافه کرد:  همچنین در سال گذشته افزایش اعتبارات سفر رئیس جمهور را در استان داشته‌ایم و در این زمینه ۱۴۰ درصد جذب اعتبارات از این محل را داشته‌ایم.

جعفری با بیان اینکه با بهره‌برداری از این طرح‌ها، ۴۰ هزار نفر از مزایای آن برخوردار و برای ۱۴۶ نفر به  طور مستقیم شغل ایجاد شده، یادآور شد: همچنین تثبیت شغل هم برای سه هزار و ۱۲۷ نفر رقم خواهد خورد.

خراسان جنوبی جزو ۶ استان برتر در حوزه عملکرد  

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گذشته ۶۶ هزار و ۹۱۲ هکتار رفع تداخل اراضی کشاورزی را داشته‌ایم، خاطرنشان کرد:  این مقدار عملکرد با کل عملکرد سال‌های قبل برابری می‌کند و  خراسان جنوبی در این زمینه جزو ۶ استان برتر کشور است.

جعفری عنوان کرد: سال گذشته ۳۵۲ هکتار از اراضی ملی و دولتی برای  طرح‌های سرمایه گذاری کشاورزی و غیرکشاورزی به متقاضیان واگذار شده استو ۶۱۵ مورد کاربری غیرمجاز در سطح استان شناسایی شده است نسبت به سال قبل‌تر ۳۹ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی سال گذشته رتبه نخست بند ” الف” تبصره ۱۸ را کسب کرد اضافه کرد: سال گذشته ۱۴۸ میلیارد تومان تسهیلات جهش تولید به تشکل‌های بخش کشاورزی پرداخت شد.

بیشتر بخوانید   فعالیت شرکت گروه‌های ساختمانی فاضلی و درب‌های ساختمانی درنمایشگاه صنعت ساختمان بیرجند

رشد بیش از ۱۹ درصدی واگذاری اراضی شهرک‌ها 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به وجود ۲۳ شرکت شهرک کشاورزی در خراسان جنوبی، بیان کرد: سال ۱۴۰۱ واگذاری اراضی در شهرک‌ها، ۱۹٫۵ درصد رشد داشت.

جعفری یادآور شد: سال گذشته با ورود جدی سطح زیرکشت گلخانه‌های استان ۴۰ هکتار افزایش یافت که رشد ۵۰ درصدی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان با بیان اینکه ۲۳۰ درصدی سطح زیرکشت باغات استان در سال گذشته افزایش داشته، ادامه داد: سال گذشته همچنین سه هزار و ۵۲۲ هکتار سطح زیرکشت اراضی باغی استان براساس الگوی کشت افزایش یافت و در حال حاضر سطح زیرکشت باغات استان ۹۹ هزار و ۶۷۱ هکتار است.

وی با بیان اینکه در سال سطح زیرکشت زعفران استان ۳۰۰ هکتار افزایش یافت که نسبت به سال ۱۴۰۰، رشد ۱۲۰ درصدی دارد  خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۶۱۳ هکتار افزایش سطح زیرکشت گیاهان دارویی را در استان داشتیم که البته نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش دارد.

جعفری یادآور شد: ۳۶۰ رشته قنات در سال گذشته به طول ۸۹ کیلومتر  مرمت و احیا شد.

وی با بیان اینکه  مرمت قنوات در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل‌تر رشد ۴۲۳ درصدی دارد یادآور شد: پارسال ۳۲٫۴ کیلومتر خط لوله انتقال آب کشاورزی اجرا شده که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۸۵۲ درصدی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گذشته ۲۸۴ هزار و ۷۷۳ مترمکعب استخر ذخیره آب در استان احداث شد که رشد هزار و ۸۴۸ درصدی نسبت به سال قبل‌تر دارد بیان کرد:  در مجموع سال گذشته خراسان جنوبی در زمینه اجرای طرح‌های آب و خاک یعنی اجرای قنوات و سامانه‌های نوین آبیاری رتبه اول را  در سطح کشور کسب کرده است.

بیشتر بخوانید   عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی آغاز می‌شود 

جذب اعتبار  برای مقابله با زنگ جارویی زرشک برای اولین بار در استان 

جعفری با بیان اینکه سال گذشته برای اولین بار اعتبار برای مقابله با زنگ جارویی زرشک گذاشتیم تاکید کرد: عملیات مبارزه و هرس در سطح یک هزار و ۵۰۰ هکتار انجام شد، همچنین در این مدت مبارزه با سن گندم در سطح ۹۲۹ هکتار انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: سال گذشته تعداد ایستگاه‌های پیش آگهی از چهار ایستگاه به ۹ ایستگاه افزایش یافت که رشد قابل توجهی داشته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در استان ۱۹ هزار و ۱۹۵ تن توزیع کود شیمیایی داشته‌ایم بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون چهار تن خرید تضمینی گندم در استان انجام شد و این رقم در کل سال گذشته ۱۱ هزار و ۷۷۷ تن بوده است.

به گفته وی برای اولین بار میزان عملکرد واحد سطح در خراسان جنوبی به حدود ۱۲ تن گندم در هکتار رسید.

جعفری با اشاره به اینکه توزیع بچه ماهی در سال گذشته ۲۰۵ درصد افزایش یافته است ادامه داد: در این مدت ۵۲۰ هزار تن توزیع بچه ماهی را داشته‌ایم و همچنین برای اولین بار توزیع خوارک آبزیان را در سال گذشته به مقدار بیش از پنج تن داشتیم.

بازگشت ۱۴ واحد صنعتی استان به چرخه تولید  

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری ۲۶ هزار و ۹۹۲ نفر روز دوره آموزشی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: توزیع هشت هزار نسخه بروشور ترویجی را داشته‌ایم.

جعفری با بیان اینکه سال گذشته ۱۴ واحد صنعتی بخش کشاورزی استان به چرخه تولید بازگشتند  یادآور شد: در این مدت ۳۵ پروانه بهره‌برداری و ۴۲ جواز تاسیس به ارزش یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در استان صادر شده‌است.

بیشتر بخوانید   155 مورد ملاقات مردمی در شرکت گاز استان خراسان جنوبی برگزار شد

وی با بیان اینکه سال گذشته یک هزار و ۶۱۴ تن گوشت منجمد مرغ، ۱۳۴ تن گوشت منجمد گوسفندی، ۴۵۶ تن گوشت گوساله منجمد توزیع شده است ادامه داد: همچنین چهار هزار و ۲۴۲ تن برنج و بیش از چهار هزار تن شکر در استان توزیع شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: با توجه به  کمبود شکر در سطح کشور به زودی توزیع ۹۸ تن شکر خانوار را در سطح استان خواهیم داشت

جعفری با بیان اینکه در حال حاضر مرغ در بازار استان با قیمت مصوب ۷۳ هزار تومان عرضه می‌شود تاکید کرد: تدابیر لازم برای جلوگیری از قاچاق مرغ به استان‌های همجوار نیز اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه برای مردم استان یارانه پنهان مرغ در نظر گرفته‌ایم به این گونه که پرورش دهندگان مرغ را مکلف به تامین مرغ داخل استان کرده‌ایم، خاطرنشان کرد:  از طرفی مجور صادرات مرغ زنده با قیمت بالاتر را داده‌ایم تا مرغداران ما کمتر متضرر شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  تاکید کرد: براساس اطلاعات کسب شده  در تمام استان‌های کشور قمیت مرغ بالاتر از خراسان جنوبی عرضه می‌شود به همین دلیل قاچاق مرغ زنده و گرم استان را به استان‌های همجوار داریم.

انتهای پیام/ ۱۰۷

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها