۸۰ درصد طیور بومی خراسان جنوبی رایگان واکسینه می‌شوند

رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی از آغاز طرح واکسیناسیون طیور بومی با هدف کاهش وقوع بیماری نیوکاسل در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: در راستای طرح معیشتی روستائیان تاکنون ۱۵۰ هزار قطعه جوجه بومی در سطح استان توزیع شده است.

به گزارش “پیام خاوران”، مهدی هنری صبح امروز در بازدید از طرح‌های واکسیناسیون اظهار داشت: سازمان بسیج سازندگی در راستای حمایت از طرح اشتغال معیشتی توزیع جوجه بومی اصلاح نژاد شده در سطح روستاهای استان، پشتیبانی، رصد و پایش طرح نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل دامپزشکی در زمینه اجرای طرح واکسیناسیون طیور بومی با هدف کاهش وقوع بیماری نیوکاسل در استان و محدود کردن ویروس در گردش بین طیور بومی و صنعتی اقدام کرده است.

 

وی گفت: این طرح به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج از ۱۴ آبان با همکاری گروه‌های جهادی آغاز و تا پایان هفته بسیج با همکاری شبکه دامپزشکی انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی افزود: واکسیناسیون بیش از ۸۰ درصد از طیور بومی روستاها در دستور کار است و در طرح مذکور بیش از ۲۶۰ هزار قطعه طیور بومی در روستاها به صورت رایگان با واکسن خوراکی واکسینه می‌شود.

 

هنری بیان کرد: آموزش میدانی در روستاها نیز با همکاری دامپزشکی و اداره ترویج جهادکشاورزی انجام می‌شود.

 

وی تصریح کرد: در راستای طرح اشتغال معیشتی روستائیان با گذشت ۱۰ ماه از شروع طرح بیش از ۱۵۰ هزار قطعه جوجه بومی در بین روستائیان توزیع شده و خانوارهای زیادی در زمینه تولید تخم مرغ به خودکفایی رسیده‌اند.

 

رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی افزود: این طرح به دنبال بازگشت روستاها به دوران قبل که به صورت مولد بوده و اکثر نیازهای خانوارها در روستاها تأمین می‌شد اجرا می‌شود و برای تکمیل زنجیره توزیع دستگاه جوجه‌کش ۲۰۰ تایی که توسط یکی از هم استانی‌ها اختراع شده در برخی از روستا توزیع شده است.

 

هنری اظهار داشت: رایزنی برای اخذ مجوز بسته بندی تخم مرغ محلی انجام شده است.

منبع :تسنیم

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها