نظام ارجاع برای افراد تحت پوشش بیمه همگانی سلامت در خراسان جنوبی ساماندهی می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی از ساماندهی نظام ارجاع برای افراد تحت پوشش بیمه همگانی سلامت از ابتدای مهرماه در خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش “پیام خاوران“، نظام ارجاع و پزشکی خانواده یک نظام مترقی برای خدمات سلامت محسوب می‌شود و در بسیاری از کشورها تجربه شده و در حال اجراست.

در این راستا همه افراد جامعه و بیمه شدگان تحت پوشش پزشکان خانواده قرار گرفته و خدمات مراقبت‌های عمومی مربوط به خدمات سطح اول سلامت و خدمات سرپایی را با مراجعه به پزشکان خانواده دریافت می‌کنند

این پزشکان در کنار افراد هستند تا به ارتقای سلامتی خانواده‌ها کمک کرده و از بیمار شدن آنها پیشگیری کنند. خدمات پزشکان خانواده در بیش از ۶۰ کشور در حال ارائه است، در کشور ما نیز از سال ۱۳۸۴ در جمعیت روستایی و عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت اجرا شده است.

علی اربابی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت بحث بیمه درمان و پایه درمان را در بخش دولتی انجام می دهد.

وی افزود: هدف و چشم انداز بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری این است که ما به نقطه ای برسیم که بیمار به جز رنج بیماری دغدغه دیگری نداشته باشد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با بیان اینکه وظیفه ما این است که در ابتدا از منابعی که در اختیار سازمان وجود دارد سیانت کنیم بیان کرد: باید تلاش کنیم در این منابع حداکثر بازدهی را داشته باشیم.

اربابی تصریح کرد: طی دو سال اخیر با اقدامات خوبی که انجام شد با ایجاد نظام مالی، رفع همپوشانی و غیره سعی شده بازدهی منابع افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی تاکنون ۵۰ هزار هم پوشانی مرتفع شده است خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ توانستیم نسخه نویسی الکترونیک را در بخش سرپایی بیش از ۶۵ درصد محقق کنیم  و همچنین نسخ تولید شده در دفتر پزشکان نیز بیش از این میزان و ۸۰ درصد است.

بیشتر بخوانید   بیش از 800 تن وش پنبه از کشاورزان خریداری شد

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در بحث همکاری با موسسات دولتی و اخذ شماره موبایل کارکنان دولت سعی شده طرح جامع را اصلاح کنیم یادآور شد: در این راستا افراد می توانند از طریق دفاتر پیشخوان نسبت به اصلاح شماره تلفن خود اقدام کنند و روز به روز این مهم در حال انجام است و  مردم نیز در این زمینه همکاری خوبی داشتند.

اربابی اظهار داشت: در چند ماهی که طرح انجام شد شاید نابسامانی های مانند قطعی برق، قطع سیستم و از این قبیل رخ داده است اما نتوانسته مانع از ارائه خدمت شود.

وی با بیان اینکه میزان رضایتمندی از نسخه الکترونیک خوب است و پزشکان راضی هستند افزود: خوشبختانه در اکثر مطب ها زیرساخت ها فراهم شده است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در ۵ ماه اخیر بیش از ۱۵۰ هزار نسخه الکترونیک در خراسان جنوبی صادر شده است گفت: ماحصل این اقدامات سبب جلوگیری از بسیاری خدمات بی مورد که هزینه ساز بوده است شده و شناسایی هوشمند موارد تخلف و سوء استفاده نیز به نحوی بهتر انجام می شود.

اربابی با تاکید بر اینکه حدود ۴ میلیارد تومان کاهش یا بهبود هزینه را در این خصوص شاهد هستیم بیان کرد: امروز اداره کل بیمه سلامت خراسان جنوبی هیچ بدهی به هیچکدام از موسسات سطح استان ندارد و در سامانه نسخه نویسی الکترونیک در بخش سرپایی بدهی تیرماه را پرداخت کرده ایم و مرداد ماه نیز دو روز آینده پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه در بخش بستری دولتی نیز تمامی مطالبات تا مردادماه تسویه می شود خاطرنشان کرد: در بحث کرونا، در خصوص داروی بیماران کرونایی بیش از ۳ میلیارد تومان در ۳ مرحله در اختیار دانشگاه قرار دادیم تا مشکلی به وجود نیاید.

بیشتر بخوانید   علم بندان، نشانی از دلدادگی

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: در بحث آزمایش پی سی آر کرونا، با توجه به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید آزمایش به صورت رایگان انجام شود، در بخش دولتی این مهم نیز رایگان انجام می شود.

اربابی یادآور شد: همچنین در بحث هزینه های بستری بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه سلامت نیز ۹۰ درصد توسط سازمان بیمه سلامت تأمین می شود و برای بیماران کرونایی سرپایی نیز مقرر شده است ۹۰ درصد توسط سازمان پرداخت شود اما اکنون ۷۰ درصد انجام می شود.

وی با اشاره به حذف دفترچه بیمه سلامت اظهار داشت: مردم بدانند دفترچه بیمه سلامت دیگر کارایی ندارد و تمدید نمی شود و تنها بر اساس کد ملی به افراد تحت پوشش خدمات ارائه می شود و دفترچه ملاک بیمه بودن و نبودن افراد نیست بلکه باید کد ملی افراد در سامانه مربوطه ثبت شود و همچنین در مطب ها، کلینیک های ویژه، مراکز بهداشتی و درمانی و پاراکلینیک ها تنها با ارائه کد ملی می توان خدمات دریافت کرد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی افزود: با وجود تنگناهای مالی در پنج ماه اخیر توسعه خدمات را برای بیماران اوتیسم، نازایی، بیماران تحت پوشش بهزیستی و سایر داشته داشته ایم و اگر منابعی در اختیار ما قرار گیرد تا خلق مازاد هزینه نکند، اعتبار را نگه می داریم، چون سازمان به دنبال سود نیست و هزینه مازاد جمع آوری شده برای توسعه خدمات هزینه می شود تا خدمات بهتر و با کیفیت ترس در اختیار مردم قرار گیرد.

اربابی به نظام ارجاع اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از الزاماتی که باید رعایت شود ساماندهی نظام ارجاع پزشک خانواده در صندوق بیمه همگانی است که در این راستا شرایط فراهم و از ابتدای مهرماه نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی ساماندهی می شود.

بیشتر بخوانید   عروج مردی از جنس تفکر/یک سال گذشت ...صد سال است، در خیالم

وی خاطرنشان کرد: در این راستا افراد تحت پوشش صندوق بیمه همگانی از مهرماه پزشک خانواده دار و از خدمات بیمه ای بهتری برخوردار خواهند شد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی افزود: جمعیت بیمه همگانی بر اساس ثبت نام در سامانه در چهار شهر بزرگ استان ۵۰ هزار نفر هستند که فراخوان و در نظام ارجاع ساماندهی خواهند شد.

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها