خسارت ۲ میلیارد تومانی سرما به محصولات زراعی و باغی سربیشه

در اثر سرمای هفته اخیر به ۳۰ هکتار باغ ذرت و ۱۷۵ هکتاز باغات زرشک در شهرستان سربیشه خسارت دو میلیاردی وارد شد.

به گزارش “پیام خاوران“، هزار امید و آرزو محصولی به ثمر رسانده که در سال قبل درختانش ثمره‌ای نداشت و اما امسال شاخه‌های تیغ دارش پر بار شده‌اند و منتظر چیدن شاخه‌های سنگین هستند.

تابستان را پشت سر گذاشتند و تا اینجا همه چی خوب پیش می‌رفت و زرشک‌کاران منتظر اواخر مهر و زمان برداشت محصول استراتژیک بودند.

اما ناگهان با سرد شدن هوا نان سفره زرشک‌کاران در برخی نقاط استان از جمله شهرستان سربیشه آجر شد و کشاورزان این روزها حال و روز خوشی ندارند چرا که سرما به جان محصولاتشان افتاده است و دسترنج یک ساله کشاورزان سربیشه‌ای دچار خسارت سرمازدگی شد و این حجم بالای خسارت بر مزارع زرشک سربیشه در حالی وارد  شده که بیشتر این کشاورزان به دلیل نداشتن انبار و یا سردخانه و از سوی دیگر آغاز فصل برداشت محصولشان دچار سرمازدگی شد.

حالا برای کشاورزان آه و حسرت و کوهی از محصولات سرمازده باقی مانده است سرمازدگی که تنها مختص به زرشک نبوده که بر جان ذرت علوفه‌ای هم افتاده است.

سال زراعی جاری یکی از کم باران‌ترین سال‌های پیش روی استان بوده به گونه‌ای که میزان بارش‌ها حدود ۵۰ درصد کمتر از سال‌های قبل بوده است و این موضوع کشاورزان را در چالشی بزرگ قرار داده است.

آغاز عملیات بیمه کردن محصولات کشاورزی در خراسان جنوبی

معاون خدمات صندوق بیمه کشاورزان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه تعرفه بیمه به شرایط مختلف بستگی دارد و در شهرستان‌های مختلف تابع عوامل گوناگونی است، گفت: عملیات بیمه کردن محصولات کشاورزی در خراسان جنوبی آغاز شده است.

بیشتر بخوانید   ۵۰ کلاس درس تا آبان ماه در بیرجند افتتاح می‌شود

غلامرضا بخشی با درخواست از کشاورزان خراسان جنوبی مبنی بر بیمه محصولات افزود: کشاورزان هرچه سریعتر برای بیمه محصولات خود اقدام کنند  چرا که زمان برداشت محصولات راهبردی استان از جمله زرشک، انار و زعفران در فصل سرد است.

وی ادامه داد: کشاورزان تا پایان آذرماه برای بیمه کردن محصولات خود مهلت دارند که لازم است با توجه به سرمای اخیر، هرچه زودتر برای بیمه کردن اقدام کنند تا خسارت‌های احتمالی سرمازدگی تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

بخشی از بیمه ۱۷ هزار و ۷۹۰ هکتاری محصولات زراعی استان در سال زراعی ۱۴۰۰-۹۹ خبر داد و افزود: ضریب نفوذ بیمه در محصول زرشک استان بیش از ۲۵ درصد برآورد می‌شود که با توجه به افزایش تعرفه‌های بیمه ای انتظار داریم این میزان سطح بیمه شده در امسال افزایش قابل توجهی داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم از خسارت دو میلیاردی خسارت زراعی و باغی در چند وقت اخیر در شهرستان سربیشه خبر دداد.

غلامرضا قوسی افزود: در سربیشه ۳۰ هکتار ذرت و ۱۷۵ هکتار باعات زرشک دچار خسارت سرمازدگی شده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها