۴۸ سازه برای مهار رواناب‌ها در منطقه مرزی سربیشه احداث شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سربیشه گفت: ۴۸ سازه در منطقه مرزی بخش درح حوزه مشوکی شهرستان برای مهار رواناب‌های سطحی احداث شده است.

به گزارش “پیام خاوران“، محمد فتحی ظهر امروز در جمع خبرنگاران درباره مهار رواناب هایی که در مناطق مرزی این شهرستان احداث شده است گفت: از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ با سرمایه گذاری حدود ۹ میلیارد ریال ۱۳ سازه آبخیزداری در مناطق مرزی شهرستان سربیشه احداث شد.

وی افزود: در همین مدت ۸ سازه نیز با مشاکت قرارگاه شهید ناصری و مشارکت های مردمی با اعتبار بیش از  ۱۱ میلیارد ریال احداث شد که در مجموع ۵۵۵ خانوار از مزایای این پروژه ها بهره‌مند شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سربیشه با اشاره به ۴ طرح آبخیزداری در روستای شورکه و تجشک که در سال ۱۳۹۷  احداث شده توضیح داد:این سازه ها با سرمایه گذاری بیش از ۵ میلیارد ریال احداث شده است.که ۲۰۰ خانوار از مزایای آن بهر مند شدند.

فتحی ادامه داد: علاوه بر این در ۱۳۹۸ یک سازه آبخیزداری در کلاته رحیمی با اعتبار بیش از ۸ میلیارد ریال احداث شد. که ۳۵۰ خانوار را تحت پوشش قرار می دهد .

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سربیشه گفت: سال ۱۳۹۹در روستای لانو که یکی دیگر از روستاهای مرزی شهرستان سربیشه محسوب می شود نیز  ۲ پروژه آبخیزداری با اعتبار بیش از ۱۰ میلیارد ریال با مشارکت قرارگاه شهید ناصری اجرا شد.

به گفته فتحی سال گذشته در روستای قاسم آباد ۲ سازه آبخیزداری با سرمایه گذاری ۲۶ میلیارد ریال احداث شده است.

وی توضیح داد: در مجموع این ۴۸ سازه در بخش درح حوزه مشوکی با هدف مهار روان آبها و کنترل سیلاب و کاهش خروج آب های سطحی از مرز،بهره برداری از آن در راستای افزایش رونق تولید و توسعه پایدار منطقه  اجرا شده است.

بیشتر بخوانید   کاهش پروازهای خراسان جنوبی قابل قبول نیست

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سربیشه یادآور شد: حوزه های آبخیز مناطق مرزی این شهرستان نیازمند اجرای مطالعات و تخصیص اعتبارت بیشتر است تا بتوانیم خروج رواناب ها از کشور را کنترل کنیم. در حال حاضر این سازه ها بیش از یک میلیون متر مکعب حجم آبگیری دارد.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها