کم رنگ شدن پدیده زباله‌گردی در بیرجند

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند گفت: در سایت مدیریت پسماند شهرداری بیرجند به هیچ عنوان زباله سوزی صورت نمی‌گیرد و تنها سایت مدیریت پسماند در شرق کشور هستیم که امکان حضور زباله گرد در محل سایت پسماند امکان پذیر نیست.

به گزارش “پیام خاوران” محمود ظهوری در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: سایت مدیریت شهرداری بیرجند در زمینی به مساحت ۸۰ هکتار واقع در کیلومتر ۲ جاده شوشود بوده که روزانه به طور متوسط و با توجه به فصول سال بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ تن پسماند شهری وارد سایت مذکور می‌‍شود و دارای مشخصاتی است.

وی افزود: این سایت کاملاً محصور شده است؛ دارای سیستم مانیتورینگ(نظارت به وسیله دوربین)؛ اتاق نگهبانی ۲۴ ساعته، آسفالت بلوار اصلی و تسطیح و خیابان کشی سایر مسیرهای تردد و دارای پناهگاه نگهداری سگ‌های بلاصاحب به مساحت سه هزار مترمربع است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند بیان کرد: یکی از اساسی ترین اقدامات زیست محیطی که مورد تاکید اداره کل حفاظت محیط زیست استان و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیز بوده پوشش روزانه زباله‌ها است؛ لذا سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند در راستای انجام پوشش روزانه پسماندهای شهری اقدام به بکارگیری یک دستگاه بولدورز کرده که به صورت روزانه پسماندهای ورودی به سایت مدیریت پسماند را پوشش می‌دهد.

مدیریت پسماندهای عفونی بی خطرسازی شده

ظهوری ادامه داد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند در راستای انجام هر چه بهتر امورات مرتبط با مدیریت پسماندها، اقدام به حفر ترانشه مجزا برای دفن پسماندهای عفونی بی خطرسازی شده کرده است که پسماندهای عفونی بی خطر سازی شده در ترانشه‌ای جداگانه دفن می‌شوند.

وی با بیان اینکه محل دفن پسماندهای عمرانی (نخاله‌های ساختمانی) در سایت مدیریت پسماند شهرداری بیرجند واقع است که به صورت هفتگی توسط بولدوزر عملیات تسطیح در آن انجام می‌شود، افزود: شهرداری بیرجند اقدام به احداث خط تفکیک صنعتی ۱۵۰ تنی پسماند کرده که بهره برداری سرد آن در بهمن ماه سال گذشته انجام شده است. پس از بهره برداری سرد به جهت سهولت باردهی به خط مذکور تصمیم به احداث یک سکوی تخلیه کرد که به بهره برداری رسیده است.

بیشتر بخوانید   دولت باید توجه ویژه‌ای به کارگران داشته باشد

ظهوری ادامه داد: همچنین نصب دو عدد مگنت نیز برای تفکیک بهینه تر زباله های فلزی در دستور کار قرار گرفت که این مهم نیز در مرداد ماه ۱۴۰۱ انجام شد و در تاریخ ۸ لغایت ۲۲ آبان ماه جاری تست گرم خط پردازش نیز با موفقیت انجام شد و در حال حاضر مرحله بارگذاری در سامانه ستاد جهت واگذاری به مجری بخش خصوصی هستیم.

خط صنعتی کمپوست

وی اظهار کرد: شرح خدمات مربوط به طراحی و نظارت بر تامین مصالح، تجهیزات، ساخت، نصب و راه اندازی و همچنین ابنیه و سایر خدمات مربوط به صورت توام برای پروژه خط کمپوست صنعتی پسماند آمhده شده که در سامانه ستاد بارگذاری شده و در حال حاضر مجری بخش خصوصی آن نیز مشخص و پس از ارزیابی مورد تایید قرار گرفته است که در مرحله عقد قرارداد در اداره امور قراردادهای شهرداری هستیم.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند بیان کرد: شرح خدمات طرح تفکیک زباله از مبداء شهرداری بیرجند آماده شده که در جلسه ۷ آبان ماه جاری به شورای اسلامی شهر ارائه و یک سری اصلاحیه‌ها به آن وارد شد که اصلاحیه‌های مدنظر شورای محترم رفع و مجددا برای دریافت نظریه ارشادی به آن شورا ارسال شده که در صورت تایید، جهت تعیین مجری بخش خصوصی در سامانه ستاد بارگذاری خواهد شد.

ظهوری ادامه داد: همچنین این شهرداری در راستای این امر اقدام به نصب و بهره برداری آزمایشی باکس‌های زباله درب دار خیابان مدرس بیرجند به جهت جلوگیری از زباله گردی و نصب و بهره برداری از باکس‌های تفکیک پسماند از مبداء در برخی مجتمع‌های مسکونی سطح شهر بیرجند به عنوان آغازی بر فرایند تفکیک زباله مبداء کرده است.

بیشتر بخوانید   واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان فردوس گازرسانی شد

‏وی افزود: این سایت همچنین دارای یک پناهگاه به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع جهت نگهداری سگهای بلاصاحب (پناهگاه مهر شهرداری بیرجند) بوده که طبق منطقه بندی صورت گرفته (منطقه یک شهرستان‌های بیرجند و خوسف) اقدام به پذیرش سگ‌های بلاصاحب کرده؛ این پناهگاه دارای اتاقک قرنطیه، اتاق پزشک، آشپزخانه، قسمت جداسازی سگ‌های نر و ماده بوده است. در ورودی پناهگاه نیز اتاقک نگهبانی، دو عدد سایبان و پارکینگ تعبیه شده و در حال حاضر با همکاری انجمن یارا در حال ساماندهی آن هستیم.

ظهوری ادامه داد: با توجه به اقلیم منطقه، دفع پسماندها باید به روش دن در ترانشه صورت گیرد که شهرداری بیرجند در حال حفر یک ترانشه جدید برای دفن پسماندهای شهری است که در حال حاضر یک دستگاه بیل مکانیکی به همراه دو دستگاه کامیون ۱۰ تن برای انجام امورات مذکور در حال فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: سازمان مدیریت پسماند یک مرکز جهت ساماندهی ماشین آلات حفار و حمل کننده خاک و نخاله به نام مرکز متمرکز خاک و نخاله کرده که به بهره برداری رسیده است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند در مور اقدامات شاخص سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند گفت: شناسایی و ساماندهی ۷۶ مرکز و انبار بازیافت سطح شهر توسط سازمان مدیریت پسماند، ساماندهی تعداد ۴۰ دستگاه خودرو در سطح شهر جهت تفکیک پسماند از مبداء، راه اندازی گشت‌های شبانه روزی ۲۴ ساعته در سطح شهر برای مقابله با پدیده زباله گردی و راه اندازی مرکز اورژانس خدمات شهری ۱۳۷ به صورت شبانه روزی تحت نظارت سازمان مدیریت پسماند از دیگر اقدامات مهم است.

بیشتر بخوانید   زیرساخت های لازم در صنعت برق خراسان جنوبی فراهم است

ظهوری با اشاره به دغدغه‌های زیست میطی و بهداشتی شهرداری و همچنین تقدیر مدیرکل محیط زیست استان به جهت مدیریت مطلوب حوزه پسماند، اظهار کرد: شهرداری بیرجند در حال انتقاد قرارداد برای خرید یک دستگاه لودر به منظور بکارگیری در سایت مدیریت پسماند بوده و همچنین یک سوله جهت دپوی پسماندهای ارزشمند با ارزش بازیافتی نیز در سایت مدیریت پسماند در حال احداث است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها