برنامه نوروزگاه در باغ اکبریه بیرجند برگزار می شود

رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند با بیان اینکه برنامه نوروزگاه در باغ اکبریه در ایام نوروز برگزار می شود گفت: ۲هزار و ۳۳۰ نفر مسافردر شهرستان بیرجند اقامت کردند.

به‌گزارش” پیام خاوران “، محمدعلی جنتی‌فر بیان کرد: از مهم‌ترین برنامه‌هایی که در نوروز ۱۴۰۲ در شهرستان بیرجند برگزار می‌شود، برنامه نوروزگاه در باغ اکبریه، این میراث ثبت شده جهانی است.

رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند اظهارکرد: در باغ تاریخی اکبریه بازارچه صنایع‌دستی برپا است و همچنین موزه‌های این مجموعه باشکوه برای بازدید شهروندان عزیز و مهمانان نوروزی خواهد بود.

جنتی‌فر با اشاره به اینکه در ایام نوروز بازارچه‌های متعدد صنایع‌دستی و سوغات در بیرجند برپا است، بیان کرد: دو بازارچه صنایع‌دستی در بافت تاریخی بیرجند، در محل بنای خواجه خضر و میدان نزدیک مسجد چهاردرخت برپا می‌شود.

وی ادامه داد: از جاذبه‌های تاریخی شهر بیرجند، خانه‌های تاریخی و قدیمی آن است که در ایام نوروز سه خانه تاریخی، شامل خانه تاریخی پردلی، خانه تاریخی فروتنی و خانه تاریخی بی‌بی مرادی و خانه مرحوم هادوی آماده بازدید مهمانان است.

رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند گفت: بخشی از موزه‌های شهر بیرجند نیز در بافت تاریخی آن قرار دارد، یادآور شد: به‌عنوان مثال موزه عروسک‌ها و موزه منسوجات و لباس‌های سنتی شهر در خانه فروتنی و پردلی قرار دارد.

جنتی‌فر با اشاره به اینکه سرای امینی بیرجند به‌عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهر ایام نوروز برای بازدید بازگشایی و یک بازارچه صنایع‌دستی نیز در آن محل برپا می‌شود، افزود: سرای امینی در محدوده بافت تاریخی و در بازار قدیم بیرجند قرار داشته و مربوط به دوره قاجار است که با شماره ۳۰۱۶۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: از تاریخ سیزدهم تا ۲۷ اسفندماه تعداد دو هزار و ۳۳۰ نفر اقامت در شهرستان بیرجند ثبت شده است.

بیشتر بخوانید   "پویش نذرخون"در خراسان جنوبی تا اربعین حسینی/ تکمیل مرکز جامع اهدای خون خراسان جنوبی 4.5 میلیارد تومان اعتبارمی خواهد

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها