انجام تمامی مراحل کفن و دفن متوفیان بیماری کرونا در خراسان جنوبی براساس استفتاء مقام معظم رهبری

تمامی مراحل کفن و دفن متوفیان بیماری کرونا براساس استفتاء مقام معظم رهبری و با حضور ناظران شرعی و نمایندگان بهداشت در خراسان جنوبی انجام می‌شود.

به گزارش ” پیام خاوران ” ، از بیرجند  انتشار برخی اظهارات و ویدئوها منتسب به نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونا در هفته‌های اخیر نه تنها خاطر بازماندگان را می‌آزارد بلکه این موضوع و آشفتگی ناشی از آن می‌تواند در شرایط حساس کنونی به امنیت روانی و آرامش جامعه لطمه بزند.

فضای مجازی در این شرایط بستر مناسبی برای سرعت انتشار شایعات و اخبار غیرموثق است و در شرایطی که برخی خانواده‌ها داغدار جان‌باختگان ویروس

کرونا هستند پخش کلیپ یا اخباری درخصوص نحوه تشییع و تدفین متوفیان نمکی بر زخم‌های جامعه است و از لحاظ روانی نیز تهدید مهمی تلقی می‌شود.

رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره انجام غسل و کفن بر میتی که براثر ویروس کرونا فوت کرده، فرمودند که مجرد ابتلای به این بیماری، موجب سقوط احکام واجب مربوط به میت نمی‌شود و باید حداقل واجب در مورد غسل، حنوط، کفن، نماز میت و دفن انجام گیرد.

سرپرست سازمان آرامستان شهرداری بیرجند در این اظهار کرد: تمام مراحل غسل، کفن و دفن متوفیان بیماری کرونا براساس استفتاء مقام معظم رهبری و با حضور ناظران شرعی و نمایندگان بهداشت انجام می‌شود.

محسن کدخدا گفت: یک دستگاه آمبولانس ویژه برای متوفیانی که بر اثر کرونا و شبه این بیماری فوت کرده‌اند در نظر گرفته شده که این آمبولانس و همچنین محیط غسالخانه پس از استفاده به طور کامل ضدعفونی می‌شود.

وی بیان کرد: پراسم تشییع و ختم برای افرادی که بر اثر کرونا فوت می‌کنند برگزار نمی‌شود و جنازه از همان محیط غسالخانه تا نزدیک‌ترین محیط محل دفن به وسیله آمبولانس حمل می‌شود.

سرپرست سازمان آرامستان شهرداری بیرجند تصریح کرد: پس از آن افراد درجه یک به صورت محدود حضور دارند که در همانجا مراسم نماز میت نیز انجام می‌شود.

کدخدا با اشاره به اینکه ارتفاع قبر هم ۲ متر باید باشد، افزود: اگر فردی قبری پیش خرید داشته باشد در همانجا دفن در غیراین صورت در بلوک یک آرامستان بیرجند کار دفن انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به نگرانی‌های موجود در فضای مجازی برای تدفین کسانی که با تشخیص کرونا فوت کرده‌اند گفت: احترام فرد فوت شده باید رعایت شود.

در حال حاضر تمام شهرستان‌های استان درگیر کرونا شده اند که متاسفانه ۲۳ نفر نیز در ۶ شهرستان استان بر اثر این بیماری فوت شده‌اند.

انتهای پیام

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها