استاندار خراسان جنوبی: معبر دوم صادارتی ایران آبان ماه بازگشایی می‌شود / قدردانی از حمایت رئیس قوه قضائیه

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه حمایت قوه قضاییه باعث دلگرمی بخش خصوصی و دولتی در فرآیندهای تجاری و اداری می‌شود، گفت: حضور رییس قوه قضاییه در بازارچه مرزی یزدان ارسال این پیام بود که این قوه از برنامه‌ اقتصادی دولت حمایت می‌کند.

به گزارش “پیام خاوران “ محمدصادق معتمدیان با اشاره به بازدید روز گذشته رییس دستگاه قضا از گذرگاه مرزی یزدان، اظهار داشت: از سال ۹۳، همه بازارچه‌های مرزی  فعال سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان‌های رضوی و جنوبی تعطیل شده اند.

وی ادامه داد: البته مرز‌های رسمی مانند دوغارون در خراسان رضوی، ماهیرود در خراسان جنوبی و میلک در سیستان و بلوچستان به عنوان گمرکات رسمی در طول این سال‌ها فعال بود. از سال ۹۳ تلاش‌های زیادی برای بازگشایی این بازارچه‌های مرزی صورت گرفت.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: با توجه به اینکه اخیراً در  جلسات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان با ریاست وزیر نیرو، به این نتیجه رسیدیم که چهارمین مرز رسمی خودمان با کشور افغانستان را بازگشایی کنیم؛ لذا مقرر شد بازارچه مرزی یزدان در شهرستان زیرکوه از توابع استان خراسان جنوبی با هماهنگی افغانستان فعال شود.

معتمدیان بیان داشت: در آبان ماه جلسه کمیسیون مشترک تجاری ایران و افغانستان در کابل و با حضور وزیر نیرو برگزار  می‌شود و یکی از دستورکار‌های این نشست، بازگشایی مرز یزدان است که اگر مورد توافق طرفین باشد؛ انشالله شاهد بازگشایی چهارمین مرزر سمی تجاری و مسافری‌مان خواهیم بود.

بیشتر بخوانید 

رایزنی‌های استاندار خراسان جنوبی برای شتاب‌بخشی به پروژه راه‌آهن

شتاب فزاینده در روند توسعه فضاهای آموزشی در مناطق کمتر برخوردار خراسان جنوبی

وی افزود: مرز یزدان یکی از بازارچه‌های فعال ما بوده است که تاریخچه ۳۰۰ ساله‌ دارد و گمرک در آن با سابقه ساخت بیش از صد سال ثبت ملی شده است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در مقابل استان خراسان جنوبی دو استان فراه و هرات در افغانستان وجود دارند، گفت: مرز ماهیرود در مقابل فراه قرار دارد و اگر مرز رسمی یزدان هم بازگشایی شود در مقابل استان هرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید   خراسان جنوبی نقش زیادی در دیپلماسی ورزش دارد

معتمدیان تاکید کرد: افغانستان یکی از کشور‌های همسایه است که مرز طولانی با ایران دارد؛ البته دو کشور دارای پیشینه تاریخی، اشتراکات دینی، زبانی و فرهنگی هستند که با بازگشایی این مرز‌های مسافری و تجاری شاهد ارتقای فعالیت‌های اقتصادی بین دو کشور خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه بازگشایی بازارچه مرزی یزدان در ترانزیت کالا‌ها موثر است، گفت: بازارچه مرزی یزدان می‌تواند از مسیر‌ها و دروازه‌های آسیای میانه هم باشد؛ با توجه به اینکه دروازه اصلی آسیای میانه در مسیر خراسان رضوی و ترکمنستان است؛ این مرز در کنارش می‌تواند ایران را به بازار‌های آسیای میانه متصل کند.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: همچنین با توجه به اینکه در سند چشم انداز با توسعه شرق به دنبال اتصال اقیانوس هند و دریای عمان به آسیای میانه هستیم، آن کریدور از چابهار شروع شده و تا سرخس ادامه می‌یابد لذا بازگشایی مرز یزدان، موجب تحول در حوزه اقتصادی، تجاری و حمل کالا می‌شود.

معتمدیان با بیان اینکه یکی از مولفه‌های مهم در توسعه اقتصادی، امنیت است، گفت: امنیت در مرز‌ها، زمینه سرمایه گذاری را تسهیل و فراهم می‌کند و باعث جذب سرمایه ها داخلی و خارجی می شود.

 جدیدترین خبرهای استان و کشور  را در کانال تلگرامی ” پیام خاوران ” بخوانید. 

وی با اشاره به بازدید آیت الله رییسی رییس قوه قضائیه از بازارچه مرزی یزدان عنوان کرد: قطعاً حمایت‌های قوه قضاییه از برنامه‌های سرمایه گذاری در استان خراسان جنوبی و همچنین از بازارچه‌های مرزی آن باعث تسریع و پیشرفت کارها می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه حمایت قوه قضاییه باعث پشت گرمی بخش خصوصی و دولتی در فرآیند تجاری و اداری در استان‌هامی‌شود، تصریح کرد: حضور رییس قوه قضاییه در بازارچه مرزی یزدان؛ ارسال این پیام بود که قوه قضاییه از برنامه‌های اقتصادی دولت حمایت می‌کند، آنهم در شرایطی که در تحریم‌های ظالمانه غرب بسر می‌بریم؛ مطمئنا با حمایت و همراهی دستگاه قضا می‌توانیم از ظرفیت‌های موجود در شرق کشور استفاده حداکثری کنیم.

بیشتر بخوانید   اختصاص ۲۴ میلیارد تومان اعتبار به راه آهن خراسان جنوبی

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

 

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها