آب و فاضلاب خراسان جنوبی نسبت به کاهش هدررفت آب اقدام کند

استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: شرکت آب و فاضلاب باید با ارائه راهکارهایی مناسب و سریع، نسبت به اصلاح شبکه های فرسوده و کاهش هدررفت آب اقدام کند.

به گزارش “پیام خاوران“، حمید ملانوری در بازدید از شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبیاظهار داشت: اصلاح شبکه ها با هدف کاهش هدررفت آب باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد و به طور جدی دنبال شود.

به گفته وی؛ میانگین ۳۵ درصدی هدررفت آب در مجموع شبکه های شهری و روستایی ، عدد بسیار بالایی است.

وی متذکر شد: بر این اساس، یک سوم آب تولیدی استان از طریق شبکه های فرسوده هدر می رود که اصلاً  در مقابل هزینه هایی که برای استحصال و بهداشتی کردن آب می شود، قابل قبول نیست.

استاندار ادامه داد: اگر این میزان آب به شبکه برگردد و در مدار مصرف قرار گیرد، کمک بزرگی به موضوع تأمین آب مورد نیاز استان می کند.

ملانوری خاطرنشان کرد: اگر به جای این که به دنبال منابع جدید باشیم، چاه حفر کنیم و با آزمون و خطا به منابع آبی شیرین دست یابیم، همین آب موجود را نگهداریم و درست مصرف کنیم، نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

وی شناسایی و حذف مصارف غیرمجاز را نیز یکی از راهکارهای مدیریت منابع آبی خواند و گفت: شرکت آب و فاضلاب می بایست با یک برنامه عملیاتی جامعف هر چه سریعتر نسبت به شناسایی و حذف این مصارف اقدام کند.

به گفته وی؛ این موضوع در مناطقی که نیازهای آبی بیشتر است و آب موجود در شبکه در مصارفی نامتعارف هرینه می شود، برخوردهای قاطع تری را می طلبد.

استاندار ضمن تشکر از اقدامات شرکت آب و فاضلاب در مدیریت منابع موجود و برنامه ریزی هایی که برای تأمین آب مورد نیاز مردم در شرایط فعلی صورت گرفته، گفت: تأمین آب به ویژه آب شرب مورد نیاز مردم در این فصل گرم، امری بسیار مهم و ضروری است.

بیشتر بخوانید   مشکلات امروز هزینه انتخاب نادرست است

به گفته وی؛ با توجه به شرایط کرونایی موجود و ضرورت رعایت ضوابط بهداشتی، تأمین آب بهداشتی مورد نیاز مردم هم، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

استاندار با اشاره به تشکیل قرارگاه آب استان، تصریح کرد: با توجه به بارندگی های اندک سال زراعی جاری و کاهش محسوس سطح منابع آبی، مهمترین وظیفه قرارگاه آب، کمک به شرکت آب و فاضلاب استان در تأمین آب مورد نیاز مردم است.

ملانوری تأکید کرد: تمام ظرفیت های موجود کلیه دستگاه های اجرایی، به منظور تأمین آب مورد نیاز مردم در اقصی نقاط استان در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار دارد تا ان شاء الله این فصل را به خوبی پشت سر بگذاریم.

وی، تأمین آب را ضروری ترین نیاز برای ماندگاری جمعیت عنوان کرد و اظهار داشت: ما اگر نتوانیم آب مورد نیاز مردم را در اقصی نقاط استان به ویژه در روستاها و مناطق مرزی تأمین کنیم، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که جمعیت در این مناطق ماندگار شوند.

به گفته وی؛ تأمین آب، عامل ماندگاری جمعیت، ایجاد اشتغال پایدار و مؤثر در رقم خوردن توسعه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز در ادامه از اقدامات این مجموعه در راستای مدیریت منابع آبی گفت و با تشریح برنامه های در دستور کار به این نکته تأکید کرد که همه هدف ما پایدار کردن آب شبکه ها و مجتمع ها در راستای آبرسانی به مناطق مختلف استان است.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها