کالاهای صادراتی خروجی از گمرکات خراسان جنوبی ۳۰ درصد افزایش یافت

رشد مبادلات تجاری چنانچه به واسطه مانع‌زدایی‌ها و در راستای شعار سال که بحث “تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها” صورت گرفته باشد نشان می‌دهد که قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده که باید تقویت شود.

به گزارش “پیام خاوران“، استان خراسان جنوبی می‌تواند با داشتن محصولات استراتژیک فراوان نقش مهم و به‌سزایی در بازارهای صادراتی جهان داشته باشد اما این در حالی است که ضعف در برخی ساختارها باعث شده این استان با داشتن رتبه‌های جهانی اما سهمی از صادرات این محصول نداشته باشد.‌

این روزها همه می‌دانند که اقتصاد بسیاری از مردم و روستاییان این منطقه به محصولاتی مانند زرشک، عناب و زعفران وابسته است اما اکنون خام فروشی، راهی برای خروج درآمد و این ثروت از استان باز کرده است.

سال‌ها است مسئولان، تولیدکنندگان و صنعتگران استان سخن از سرمایه‌گذاری در بخش فرآوری محصولات می‌کنند اما گویا با وجود مشکلاتی همچون نبود زیرساخت‌ها به ویژه خطوط حمل و نقل ایمن و پایدار، درآمدزایی از این موضوع تبدیل به رویا شده است.

استان خراسان جنوبی تولید کننده برتر زرشک، زعفران و عناب بوده اما نامی در حوزه صادرات این کالاها نیست که در این راستا نیاز است دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط در زمینه شناسایی صادر کننده‌ها و فرهنگ سازی‌ها ورود کنند چرا که بدون شک از شاخصه‌های مهم برای بررسی توسعه اقتصادی هر منطقه میزان صادرات و واردات کارشناسی شده آن است.

صادرات خراسان جنوبی ۲۸ میلیون دلار ارز وارد کشور کرد 

سرپرست گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به عملکرد دو ماهه گمرکات استان در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: مجموع کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان در سال ۱۴۰۰ از نظر ارزشی ۱۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار دلار و از نظر وزنی ۳۷۱ هزار و ۹۴۳ تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۳۰ درصد افزایش و از لحاظ وزن ۲۲ درصد کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید   تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار خراسان جنوبی تا پایان دولت به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شود

سید حسن رحیمی زاده افزود: از این میزان کالای صادراتی، صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود از ابتدای امسال تعداد هزار و ۳۹ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۲۸ میلیون دلار و به وزن بالغ بر ۱۴۹ هزار و ۶۶۷ تن تشکیل شده است.

وی بیان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه ۶۵ درصد، از نظر ارزش ۳۷ درصد افزایش و از نظر وزن ۳۸ درصد کاهش را نشان می دهد.

سرپرست گمرکات خراسان جنوبی عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان در این مدت را شامل صیفی جات، روغن سوخت تقطیری، سیمان، کاشی و سرامیک،  گازوئیل، هیدروکربن سبک، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ بر، میلگرد، قیر و خرما عنوان کرد و گفت: عمده این اقلام به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان و پاکستان صادر شده است.

رحیمی زاده به صادرات ماده ۱۱۶ (کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه‌های مرزی استان) اشاره کرد و افزود: تعداد پروانه ارائه شده ۲۵۰۰ فقره به ارزش ۸۶ میلیون و ۷۴۱ هزار دلار به وزن بیش از ۲۲۲ هزار و ۲۷۶ تن که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۳۰ درصد از نظر ارزش ۲۸ درصد افزایش و از نظر وزن ۷ درصد کاهش را نشان می دهد.

وی همچنین عمده اقلام خروجی موضوع ۱۱۶ را شامل سیمان، شیشه، میلگرد، گاز مایع، هیدروکربن و غیره عنوان کرد و بیان کرد: از ابتدای امسال تعداد ۵ فقره اظهارنامه وارداتی تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۱۷ درصد، از نظر ارزش ۱۱۴۹ درصد و از نظر وزن ۲۷۷ درصد افزایش را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید   بالاترین تعهد گازرسانی روستایی به نام شرکت گاز خراسان جنوبی ثبت شد

رحیمی‌زاده عمده اقلام وارداتی به استان را کائوچو، ترنجبین و شاهدانه بو داده عنوان کرد و گفت: این اقلام از کشور امارات متحده عربی و افغانستان وارد شده است.

وی به امانات پستی اشاره کرد و تصریح کرد: از ابتدای امسال تعداد ۲۷ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش هزار و ۱۶۴ دلار به وزن ۱۹۰ کیلوگرم تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظرتعداد اظهارنامه ۲۳۸ درصد ، از نظر ارزش ۹ درصد و از نظر وزن ۱۳۱ درصد افزایش را نشان می دهد.

سرپرست گمرکات خراسان جنوبی با بیان اینکه عمده کالاهای صادره شده شامل خشکبار، زعفران، البسه، شیرینی و غیره هستند یادآور شد: همچنین از ابتدای امسال تعداد ۳ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش هزار و ۱۵۰ دلار به وزن ۱۱ کیلوگرم تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه ۴۰ درصد ، از نظر ارزش ۴۵ درصد و از نظر وزن ۷۳ درصد کاهش را نشان می دهد.

رحیمی‌زاده با اشاره به اینکه کالای وارد شده دوربین دوچشمی است اظهار داشت: کشور مقصد و مبدا صادرات و واردات امانات پستی آلمان، روسیه، آمریکا، کانادا، دانمارک و غیره بوده است.

وی به خدمات مسافری  اشاره و خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال به هزار و ۲۸۱ نفر مسافر ورودی و هزار و ۴۶۱ نفر مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارائه و تشریفات مسافری امور گمرکی انجام شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل مسافرین ورودی ۲۱۴۷ درصد و مسافرین خروجی ۸۰۷ درصد افزایش داشته است، همچنین فرودگاه بیرجند پرواز خارجی نداشته است.

بیشتر بخوانید   مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی: اخذ مجوز کسب و کار بدون مراجعه به ادارات مالیاتی

سرپرست گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به ترانزیت کالا بیان کرد: در دو ماهه امسال تعداد ۴۷۶ دستگاه کامیون به وزن ۱۳ هزار و ۴۸۲ تن شامل روغن صنعتی، شکر، فوفل، مرغ منجمد، آرد و غیره از کشور عراق، هند، اندونزی، ترکیه، فدراسیون روسیه از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد کامیون ۶ درصد کاهش و از نظر وزن یک درصد افزایش داشته است.

صادرکننده باید تشویق شود تا تشریفات را در خراسان جنوبی انجام دهد   

استاندار خراسان جنوبی نیز با تاکید بر اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید صادرکننده‌ها را ترغیب کند تا تشریفات را در خراسان جنوبی انجام دهند و صادرات به نام استان باشد، گفت: بر اساس آمارهای موجود، مبادلات تجاری استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵  برابر شده است.

حمید ملانوری با اشاره به اینکه صادرات سه قلم محصول استراتژیک استان و صنایع معدنی نیازمند فرهنگ سازی است، گفت: استان خراسان جنوبی از پراکندگی جمعیتی بالایی برخوردار است و در این راستا تأمین بازار و توزیع خدمات بسیار پر هزینه است.

وی با اشاره به اینکه باید با کار جهادی بیشتر عقب ماندگی‌ها را  در این حوزه جبران کنیم زیرا این خطه زرخیز با  این همه ثروت نباید عقب افتادگی داشته باشد، افزود: باید به فعالسازی واحدهای تولیدی در کنار معادن توجه ویژه ای شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها