نخستین پژوهشگاه زغال سنگ کشور در خراسان جنوبی راه اندازی می شود

استاندار خراسان جنوبی از راه اندازی نخستین پژوهشگاه زغال سنگ کشور در شهرستان طبس خبر داد.

به گزارش “پیام خاوران“، حمید ملانوری در سیزدهمین جلسه ستاد توسعه خاوران اظهار داشت: معدن، یکی از بزرگترین پتانسیل ها و ظرفیت های استان و به عنوان محوری ترین موضوع سرمایه گذاری خراسان جنوبی مطرح است.

وی ادامه داد: از بدو ورود به موضوع سرمایه گذاری بر روی ظرفیت های استان، به حوزه معدن توجه ویژه ای شده و همه هدف هم این است که با تسهیل در روند کار، سرمایه گذاری در این بخش را تسریع کنیم.

استاندار با بیان این که همواره تأکید مان بر ورود سرمایه گذاران دارای اهلیت و صلاحیت بوده گفت: تمایل نداریم ذخایر استان را در اختیار سرمایه گذارانی قرار دهیم که کار را در نیمه راه رها کرده و سرمایه گذاری شان نتیجه مطلوبی برای استان به همراه نداشته باشند.

ملانوری تصریح کرد: بر اساس گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر ۲۳۰ معدن دارای پروانه در سطح استان داریم که به واسطه کم کاری سرمایه گذاران، غیرفعال است.

وی متذکر شد: ما به دنبال رفع مشکل از مسیر این معادن غیرفعال و برگرداندن آنها به چرخه فعالیت هستیم اما تمایل نداریم با کسانی وارد فعالیت شویم که تجربه های گذشته را تکرار کنند، ما را معطل بگذارند و استان از حضورشان بهره ای نبرد.

استاندار ، جلوگیری از خام فروشی را یکی دیگر از اهداف ستاد توسعه خاوران در راستای واگذاری  معادن استان به سرمایه گذاران عنوان کرد و گفت: خارج شدن مواد معدنی به صورت خام و فرآوری نشده، لطمه و خسارت بزرگی به استان و کشور است.

بیشتر بخوانید   استان خراسان جنوبی 90 درصد اعتبارات توسعه روستاها راجذب کرد

ملانوری تأکید کرد: فرآوری مواد معدنی و ایجاد صنایع پایین دستی و بالادستی در جوار معدن، فرصت و بهانه ای برای رشد صنعت در استان است.

وی با اشاره به راه اندازی پژوهشگاه زغال سنگ کشور در راستای تفاهم نامه منعقده با هلدینگ زرین، خاطرنشان کرد: این پژوهشگاه در راستای انجام کارهای علمی پژوهشی و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق استان، نقش بسزایی خواهد داشت.

استاندار به موضوع ساماندهی مراکز آموزش عالی در سطح کشور اشاره کرد و متذکر شد: در همین زمینه مقدمات کار برای ادغام دانشگاه صنعتی استان در دانشگاه بیرجند فراهم شد اما با پیگیری هایی که صورت گرفت، توانستیم از تحقق آن جلوگیری کنیم.

ملانوری تأکید کرد: یکی از مهمترین دلایل مخالفت ما با این بخشنامه، وجود معادن استان است که نقش مؤثری در ایجاد واحدهای صنعتی، اشتغال، درآمدزایی و توسعه دارند و بالطبع تحصیل و مهارت آموزی می تواند این روند را تسریع کند.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی می بایست برای ایجاد رشته های مرتبط با ظرفیت های استان پیگیری کند.

استاندار در ادامه به موضوع گردشگری اشاره کرد و گفت: بنا به مصوبه ستاد توسعه خاوران، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف است اطلس گردشگری استان را تدوین کند.

ملانوری در حین توضیحات مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص فرصت های سرمایه گذاری استان در زمینه گردشگری، متذکر شد: میراث فرهنگی می بایست این فرصت ها را با کلیه جزئیات به صورت نقطه به نقطه ارائه نماید تا سرمایه گذاران بتوانند با استفاده از این اطلس، از اقدامات انجام شده در راستای تأمین زیرساخت ها مطلع شوند و برای حوزه فعالیتی خود، بهتر برنامه ریزی کند.

بیشتر بخوانید   175 نفر در تصادفات جاده‌ای خراسان جنوبی فوت کردند

وی در جریان توضیحات مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان درخصوص میزان پیشرفت تفاهم نامه شرکت شهرک های صنعتی کشور، بر تسریع در روند اجرای کار تأکید کرد و از اقدامات صورت گرفته در راستای جذب و هزینه کرد ۱۶ میلیارد تومان اعتبار در تأمین زیرساخت های شهرک های صنعتی استان تشکر کرد.

در سیزدهمین ستاد توسعه خاوران که با حضور کلیه اعضا برگزار شد تفاهم نامه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان با شرکت کیمیای زنجان گستران و در راستای سرمایه گذاری و بهره‌برداری از معادن و صنایع معدنی استان مبادله شد.

این شرکت از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ سرمایه گذاری زرین می باشد که در شهرستان های قاینات، طبس، بشرویه و نهبندان فعالیت خواهد کرد.

این شرکت به عنوان بزرگترین تولید کننده کنستانتره سرب و روی کشور، در استان های زنجان، قزوین، یزد، مرکزی، کرمان و … فعالیت می کند.

ایجاد ارزش افزوده و تبدیل کردن خاک به محصولی که ارزش صادراتی دارد، از مهمترین اهداف این هلدینگ اقتصادی است.

بنا به تفاهم ملانوری استاندار خراسان جنوبی با تاج الدین مدیرعامل شرکت کیمیای زنجان گستران، مقرر شد؛ این شرکت در ادامه سرمایه گذاری ها و فعالیت های خود در زمینه معدن و صنایع معدنی، نخستین پژوهشگاه زغال سنگ کشور را در طبس راه اندازی نماید.

بورسیه کردن و جذب کلیه دانشجویان و دانش آموختگان مرتبط با رشته های مدنظر این مجموعه در حوزه های فعالیتی، در صورت رسیدن به مرحله فرآوری سرب و روی نیز از دیگر مواردی است که این شرکت در قالب مسئولیت اجتماعی متقبل شده است.

بیشتر بخوانید   حامیان بیش از 8میلیارد تومان به فرزندان ایتام ومحسنین کمک کردند

استاندار در ادامه به این شرکت پیشنهاد داد؛ با سرمایه گذاری در زمینه بهره برداری از یک یا چند فرصت گردشگری استان، حوزه فعالیتی خود را توسعه داده، به رونق گردشگری در خراسان جنوبی کمک کند.

در راستای این تفاهم نامه، طرح سرمایه گذاری و بهره برداری در معادن و صنایع معدنی در سطح استان عملیاتی می شود.

مدت اجرای این طرح که از همین مرداد ماه کلید می خورد ۳۶ ماه است و درقالب این تفاهم نامه با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی شرکت کیمیای زنجان گستران از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ زرین، زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و هزار و ۲۰۰ نفر نیز به شکل غیر مستقیم فراهم می شود.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها